Sheavaj

A shea vaj sárgásfehér színű növényi zsiradék, amely egy Közép-Afrikában élő fa terméséből készül. A karité fa (Vitellaria paradoxa) 20 éves korában hozza első, nagy, szilvára emlékeztető, csonthéjas terméseit és akár 200 éven keresztül is terem. Ligetes-fás szavannákon elterjedt növény, ahol hatalmas példányai élnek. A karité fa egész évben terem, de általában évente csak egy-két alkalommal szüretelik. A növény gyümölcse a shea dió akár 60-70%-os zsírtartalommal rendelkezik. Az érett gyümölcsök belsejét összetörik, vagy apróra darálják és vízzel keverve tűz felett óvatosan melegítik. A dió-őrleményből kiolvadó zsiradék a víz felszínén összegyűlik. Az eredmény egy vajszerű, törtfehér színű, édeskés, kissé füstös illatú növényi zsiradék, a shea vaj.
A tradícionális, gondos elkészítés rendkívüli előnye, hogy a shea vaj igen magas A, E és F vitamin tartalmát képes megőrizni, továbbá nem tartalmazza a kémiai kivonáshoz alkalmazott vegyszerek maradékait. Az elkészült shea vaj színe, illata és pontos összetétele attól is függ, hogy a shea diót melyik évszakban és tájon szüretelték. A shea vajat Afrikában igen nagy mennyiségben állítják elő. Ott a bőrápoláson kívül a táplálkozásban is használják, sőt - éghető lévén - még világítanak is vele. A szennyeződésektől mentes, finomítatlan shea vajat hordókba töltik és szállítják a világ különböző pontjaira.
A shea egyik legnagyobb értéke, hogy sokáig változatlan minőségű marad, nehezen avasodik. Megfelelő körülmények között tartva egy évig biztosan megőrzi minőségét, de egy év után is csak vitamintartalma kezd lassan csökkenni.

A shea vaj legfontosabb alkalmazási területe a bőrápolás. Összetételéből adódóan a finomítatlan, kezeletlen shea vaj önmagában is bőrápoló hatású. Gazdag zsírsav-tartalma mellett sok A, E és F vitamint tartalmaz. A shea könnyen felszívódik a bőrbe és hosszantartó hidratáló hatást fejt ki, serkenti a bőr öngyógyító képességét. A shea vaj "titka", hogy összetétele sokban hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételére, vitamintartalma pedig szinte tökéletes bőrápolóvá teszi.
Fontosabb alkalmazási lehetőségek:
- Száraz bőr - A shea vaj viszonylag lassan szívódik fel a bőrbe, hosszantartó hidratáló hatású.
- Ekcéma - Az ekcémás bőr tüneteit gyorsan csökkenti, természetes hidratáló hatása révén megakadályozza a betegség kiújulását.
- Pikkelysömör - Gyorsan és tartósan enyhíti a psoriasis tüneteit.
- Allergia - Enyhíti az allergiás reakciókat, bőrproblémákat, nyugtató hatású.
- Napozás - A shea vaj természetes módon 5-6-os fényvédő faktorral rendelkezik.
- Gyulladás - Gyulladáscsökkentő hatása révén alkalmazható kiütésekre, csípésekre,
- Borotválkozás - Megnyugtatja és ápolja az irritált bőrt.
- Bőrkeményedés - Bőrpuhító hatású, elősegíti a kirepedezett bőr gyógyulását.
- Terhesség - Használatával elkerülhető a terhességi csíkok megjelenése.
- Égés - Kisebb égési sérülések esetén segíti a bőr regenerálódását.
Tippek a shea vaj használatához
1. A shea vajat mindig tiszta bőrfelületen használd!
2. A shea hatékonyságát jelentősen megnövelheted, ha bemasszírozod a bőrbe. A használat gyakoriságát bőröd határozza meg. Eleinte gyakrabban - naponta kétszer, később ritkábban - napi egy alkalommal - lesz rá szükséged. Túladagolni nem lehet, mellékhatása nincs!
3. Ha valamilyen bőrproblémára (ekcéma, pikkelysömör) használod a shea vajat, vedd figyelembe, hogy ezeket a problémákat gyakran külső tényezők (pl.:vegyi anyagok) idézik elő, vagy fokozzák azt! Ne használj ruháid mosásához öblítőt! Az öblítő illatot kölcsönöz a ruháknak, de az illat is egy (vagy több) kémiai vegyület hatása, amely egész nap a bőröddel érintkezik, hatalmas terhelést jelentve számára. Öblítő helyett használj 10%-os biológiai erjesztésű ecetet, amely bármelyik élelmiszerboltban beszerezhető! Az ecet - amellett, hogy környezetbarát - semlegesíti az esetleges mosószer-maradványokat is. A tiszta ruháknak nem lesz ecet illatuk.
4. Tartsd a shea vajat szobahőmérsékelten, lefedve! Nem szükséges hűtőszekrényben tárolni, minőségét nem őrzi meg tovább, ellenben az alacsony hőmérséklet hatására megkeményedik és nehezen használható lesz. A shea vaj állagát már néhány fokos hőmérséklet-változás is befolyásolja, az optimális tárolási hőmérséklet 20-25°C. Ügyelj arra, hogy ne hagyd a vajat tűző napon, vagy nagyon meleg helyen, pl. fűtőtest közelében, vagy nyáron autóban!
5. Ha a shea vajat vizes bőrfelületre viszed fel egy olyan emulzió képződik, amelynél jobb hidratálót kitalálni sem lehetne. A boltokban kapható "ipari" testápolók közül sok úgy hidratál, hogy a bőr mélyebb rétegeiből a bőrfelszín közelébe szívja a vizet. Ez hosszútávon persze károsítja a bőrt. A shea vaj nem csak nevében hidratáló...
Forrás: https://sheavaj.hu/sheavaj